Відділ української жестової мови

DEPARTMENT OF UKRAINIAN SIGN LANGUAGE 

Відділ української жестової мови науковий підрозділ Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України. Є єдиним науково-дослідним осередком на теренах України, який здійснює вивчення лінгвістичних особливостей української жестової мови (УЖМ), розроблення лінгводидактичного забезпечення викладання жестової мови, визначення теоретико-методичних засад використання національної жестової мови в умовах жестової двомовності навчально-виховного процесу.

Створено за підтримки Українського товариства глухих, Канадсько-Українського і Українсько-Канадського Альянсу для глухих і слабкочуючих осіб.

2006 – 2017 — лабораторія жестової мови,

2018 – 2022 – відділ навчання жестової мови,

з 2023 року — відділ української жестової мови.

Напрацювання відділу мають загальнодержавне значення у галузі освіти. Свідченням цього є:

розроблення концептуальних положень і статусу національної жестової мови — УЖМ;

обґрунтування засад українського жестового мовознавства, двомовного навчання глухих і зі зниженим слухом здобувачів освіти з активним використанням української словесної й української жестової мов у педагогіці української жестової мови, лінгводидактиці сурдопедагогічного напряму, що знаходить своє висвітлення у збірнику наукових праць «Жестова мова й сучасність» за спеціальністю 13.00.03 – корекційна педагогіка;

вперше в історії української сурдопедагогіки обґрунтування і доведення доцільності вивчення УЖМ як предмету «Українська жестова мова»;

започаткування експериментального вивчення мовознавчих особливостей УЖМ на основі структурної лінгвістики у носіїв мови (кінетики, семантики, морфології, синтаксису), що знаходить своє відображення у сучасних жестівниках різних типів.

Емпіричний досвід досліджень з 2006 року п’яти фундаментальних тем відділу УЖМ переконливо доводить, що в Україні існує не якась аморфна жестова мова, а саме українська жестова мова, одна з 144 жестових мов світу, яка має свої періоди розвитку, свою систему функціонування, сферу застосування, напрями вивчення, починаючи з мовознавчих основ і завершуючи розробленням лінгводидактичних, організаційно-методичних засад, а також національного жестівникового складу різноманітного спрямування.

Досвід впровадження з 2004-2005 н.р. експериментального предмету «УЖМ», а з 2009-2010 н.р. самостійного предмету «Українська жестова мова» інваріантної складової освітнього процесу глухих зі зниженим слухом здобувачів ЖМ, як першої і другої мови, доводить свою спроможність і ефективність, оскільки відділ УЖМ був безпосередньо ініціатором, розробником та ідейним натхненником зміни одномовної (словесної) ідеології на жестову двомовність, завдяки чому УЖМ зайняла своє почесне місце поряд з державною українською мовою.

Назріла необхідність визначати і розробляти науковий дискурс української жестової мови в сучасному європейському контексті мовної освіти, мовної політики, жестової педагогіки, жестової практики.

Співробітниками відділу захищено 5 кандидатських і 1 докторську дисертації, опубліковано понад 600 робіт з напрямів лінгводидактичного, сурдопедагогічного, перекладного, жестового мовознавства, що презентують УЖМ як мову опанування (першу, другу), предмет вивчення, засіб навчання і перекладу.

Напрями діяльності відділу української жестової мови:

  • розроблення теоретико-методологічних засад вивчення національної жестової мови;

  • вивчення мовознавчих особливостей української жестової мови;

  • розроблення теоретико-методичних засад використання жестової мови як засобу комунікації та навчання в освітньому процесі глухих здобувачів;

  • розроблення та впровадження науково-методичного, лінгводидактичного, програмного та навчально-методичного забезпечення навчального предмету «Українська жестова мова»;

  • аналіз сучасних тенденцій функціонування та розвитку української жестової мови на теренах України.

Процес формування наукового дискурсу української жсетової мови в ІСПП імені Миколи Ярмаченка НАПН України є завданням загальнонаціонального значення. Академічний відділ увійшов у таку фазу розвитку, коли подальше наповнення результатами дозволяє якісно й кількісно покращити вивчення української жестової мови у різних напрямах, як важливого сегмента фундаментальних досліджень Інституту, своєчасно реагувати на існуючі виклики євроінтеграційних змін, залучати експертів з числа носіїв мови до проведення наукових досліджень за кращими традиціями і стандартами вивчення національних жестових мов.

Відділ має традиційні міцні зв’язки із закладами спеціальної освіти різних рівнів, інклюзивно-ресурсними центрами, громадськими організаціями та науковою спільнотою зарубіжжя.

Видання відділу – збірник наукових праць «Жестова мова й сучасність» за спеціальністю 13.00.03 – спеціальна педагогіка.

Тема НДР (2021 – 2023)

Теоретико-методичні засади забезпечення комунікативної доступності освітнього середовища для осіб із порушеннями слуху (ДР № 0121U108686)

Theoretical and methodological foundations for ensuring the communication accessibility of educational environment for hearing impairment persons (ДР № 0121U108686)

Тема НДР (2024 – 2025)

Теоретико-методологічні засади функціонування української жестової мови осіб з порушеннями слуху в контексті Євроінтеграції (ДР № 0124U000495)

Theoretical and methodological bases of functioning of Ukrainian Sign Language of persons with hearing impairments in the context of Eurointegration (ДР № 0124U000495)

 

Кульбіда Світлана Вікторівна
завідувач відділу,
доктор педагогічних наук, професор

https://scholar.google.com.ua/citations
https://orcid.org/0000-0002-0194-3495

Основні праці

 

 

Рибак Ольга Анатоліївна
старший науковий співробітник,
кандидат педагогічних наук

https://orcid.org/0000-0001-7471-1508
https://scholar.google.com.ua/citations

Основні праці