ВІД ЗНАНЬ ДО ПІДТРИМКИ: КЛЮЧОВІ АСПЕКТИ ОСВІТИ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ!

15 листопада 2024 року в онлайн форматі відбувся науково-методичний семінар «Від знань до підтримки: ключові аспекти освіти осіб з особливими освітніми потребами», зорганізований Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України.

Означений захід відбувся в контексті виставки «Освіта та кар’єра – День студента 2024» і мав за мету ознайомлення з результатами наукових досліджень Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, висвітлення сучасного програмно-методичного забезпечення освітнього процесу, інноваційних технологій навчання дітей з особливими освітніми потребами (ООП), підвищення фахової компетентності педагогічних працівників, батьків таких дітей.

Цільовою аудиторією заходу були: студенти й викладачі факультету спеціальної та інклюзивної освіти УДУ імені Михайла Драгоманова; факультету психології, соціальної роботи та спеціальної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка; педагоги і психологи закладів освіти, помічники педагогів, батьки дітей та молоді з ООП.

Спікерами семінару виступили завідувачі різних відділів Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України:

Еляна Данілавічютє, канд. пед. наук, ст. наук. співроб., завідувач відділу логопедії – «Особливості розвитку мовлення: сутність, освітній формат прояву;

Олена Чеботарьова, докт. пед. наук, проф., завідувач відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку – «Сучасна парадигма освіти осіб з порушеннями інтелектуального розвитку: від теорії до практики»;

Світлана Литовченко, докт. пед. наук, ст. наук. співроб., завідувач відділу освіти дітей з порушеннями сенсорного розвитку – «Новації в освіті дітей з порушеннями слуху»;

Світлана Кульбіда, докт. пед. наук, проф., завідувач відділу української жестової мови – «Використання української жестової мови у освіті осіб з порушеннями слуху»;

Ольга Бабяк, канд. психол. наук, ст. дослідник, завідувач відділу психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими потребами – «Бар’єри в навчанні та шляхи їх подолання у дітей з РАС».

У процесі роботи було представлено публікації усіх відділів Інституту, що розміщені в Електронній бібліотеці НАПН України https://lib.iitta.gov.ua/view/divisions/ins=5Fspe=5Fped/; телеграм канал «Ми поруч», в якому висвітлюються дієві практики навчання та підтримки дітей з ООП, збірники наукових праць Інституту та відділів та ін.

На семінарі було презентовано досвід співпраці Інституту із закладами вищої освіти, окреслено труднощі, пов’язані з реалізацією навчання дітей з ООП, наголошено на потребі гнучкого підходу до корекційно-розвивального навчання учнів з ООП, забезпеченні злагодженої взаємодії фахівців у процесі вирішення питань психолого-педагогічного супроводу та підтримки дітей означеної категорії в освітньому процесі, а також необхідності тісної взаємодії з батьками таких дітей та ін.

Програмою семінару було передбачено висвітлення теорії і практики навчання дітей з ООП, ознайомлення з сучасними напрямами корекційно-розвивальної роботи з такими дітьми, у процесі якої використовуються сучасні методичні прийоми, техніки та вправи.

Такі спільні науково-практичні заходи слугують підвищенню компетентності науковців, викладачів, студентів, різнопрофільних фахівців, сприяють організації професійного співробітництва та злагодженій взаємодії команд супроводу, упровадженню сучасних підходів до навчання, підтримки та соціалізації дітей з ООП в умовах сьогодення.

Висловлюємо щиру вдячність факультету спеціальної та інклюзивної освіти УДУ імені Михайла Драгоманова; факультету психології, соціальної роботи та спеціальної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка за багаторічну плідну співпрацю з Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України!

Бажаємо усім успіхів у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами та мирного неба!

Дякуємо ЗСУ за можливість жити і працювати заради світлого майбутнього наших дітей!