НАУКОВЦІ ‒ ПРАКТИКАМ!

Цими днями співробітники відділу логопедії Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України взяли активну участь у проведенні двох значущих масових заходів, де поділилися з широким загалом своїми останніми напрацюваннями, окреслили шляхи розвитку галузі, в т.ч., на основі вагомих результатів досліджень відомих українських вчених.

1) Так, 31 березня 2025 року на базі Українського державного університету імені Михайла Драгоманова у партнерстві з Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Психолінгвістичний та нейролінгвістичний підходи в логопедії: міждисциплінарний діалог», присвячена 90-річчю від дня народження доктора педагогічних наук, професора, члена кореспондента НАПН України Євгенії Федорівни Соботович.

На пленарному засіданні цього заходу виступила Еляна Данілавічютє, завідувач відділу логопедії Інституту, канд. пед. наук, ст. наук. співроб., одна з учениць наукової школи Євгенії Федорівни Соботович, з доповіддю – «Життєдайність ідей у працях Є.Ф. Соботович для логопедичної науки XXI століття».

Виступ було присвячено історії розроблення психолінгвістичного підходу у науковому спадку Євгенії Федорівни, особливостям його імплементації в процес здійснення фундаментальних і прикладних наукових досліджень, створення сучасного науково-практичного інструментарію, який є результатом професійної діяльності вчених відділу логопедії.

До обговорення питань теорії і практики логопедії у контексті наукової спадщини Євгенії Федорівни Соботович долучилися всі співробітники відділу логопедії: Людмила Трофименко, Юлія Рібцун, Зоряна Мартинюк, Галина Грибань, Ольга Аркадьєва.

Важливість наукової спадщини Євгенії Федорівни Соботович для розвитку вітчизняної логопедичної науки було підкреслено й у вітальних словах Григорія Торбіна, проректора з наукової роботи Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, докт. фіз.-мат. наук, проф.; Ірини Маркусь, декана факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, канд. пед. наук, доц.; Віталія Бондаря, професора кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, докт. пед. наук, проф., дійсн. чл. НАПН України, а також у доповідях відомих у галузі логопедії учасників заходу на пленарному та секційному засіданнях конференції, що об’єднала фахівців в галузі логопедії зі всіх куточків України.

Значущість події полягає у можливості поширення інформації про глибину наукового внеску Євгенії Федорівни Соботович, що за час її життя спричинив зміну вектора розвитку вітчизняної логопедії, а перевірка часом підтвердила дієвість психолінгвістичних і нейролінгвістичних винаходів видатної науковиці, які стають підґрунтям подальшого наукового пошуку в працях представників її наукової школи та успішно втілюються у практику надання логопедичної допомоги дітям.

Водночас конференція стала важливою подією у логопедичній спільноті, об’єднавши провідних науковців та практиків логопедичної галузі для обговорення нагальних питань, у тому числі проведення установчих зборів Асоціації логопедів-науковців і практиків України, на яких було обрано голову Асоціації – Владислава Тищенка, завідувача кафедри логопедії та логопсихології УДУ імені Михайла Драгоманова та правління Асоціації, до складу якого увійшла завідувач відділу логопедії Інституту Еляна Данілавічютє.

Висловлюємо щиру вдячність організаторам важливої події за співпрацю та надзвичайно теплу атмосферу, що супроводжувала процес обміну думками!

 

 

2) 3 квітня 2025 року на базі Житомирського державного університету імені Івана Франка (соціально-психологічний факультет, кафедра психології, логопедії та інклюзивної освіти) відбулась ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання розвитку особистості: сучасність, інновації, перспективи», співорганізатором якої став Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка Національної академії педагогічних наук України.

На пленарному засіданні конференції, що об’єднала вчених різних інституцій України, з доповіддю «Специфіка особистісного розвитку дітей з особливими мовленнєвими потребами» виступила Юлія Рібцун, старший науковий співробітник відділу логопедії Інституту, канд. пед. наук, ст. наук. співроб.

В її доповіді було висвітлено низку питань, як-то:
– розкриття багатофакторного поняття особистості в сучасному науковому дискурсі;
– характеристика особистісного розвитку дітей з фонетико-фонематичними, лексико-граматичними, темпо-ритмічними мовленнєвими труднощами у світлі вітчизняних і наукових досліджень;
– аналіз соціально-когнітивної теорії особистості крізь призму логокорекційної роботи з дітьми з особливими мовленнєвими потребами.
Дослідницькі пошуки тривають. Працюємо, наближаючи Перемогу.