ІІІ ВСЕУКРАЇНСЬКА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ»

13 – 14 травня 2025 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди в очно-дистанційному форматі відбулася ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти».

Мета конференції – об’єднання зусиль науковців, практиків, освітян та фахівців у галузі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти для обговорення актуальних проблем, інноваційних підходів і науково обґрунтованих практик навчання, психолого-педагогічного супроводу та реабілітації осіб з особливими освітніми потребами в умовах воєнного стану в Україні.

Тематика конференції охоплювала такі актуальні напрями:

  • інноваційні технології формування життєвої компетентності дітей з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти;
  • мультидисциплінарний підхід до організації супроводу дітей з особливими освітніми потребами раннього, дошкільного та шкільного віку;
  • організація логопедичної допомоги дітям і дорослим з порушеннями мовлення;
  • система підготовки конкурентоздатних фахівців у галузі спеціальної освіти в умовах воєнного стану;
  • сучасні аспекти створення здоров’язбережувального і безпечного освітнього середовища в закладах освіти в умовах воєнного стану.

Відкрив конференцію ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Юрій Бойчук, докт. пед. наук, проф., дійсн. чл. (академік) НАПН України. Від імені Університету він подякував учасникам зібрання за мужність та стійкість в умовах війни, небайдужість до проблематики, що обговорюється, й побажав усім плідної роботи, цікавих дискусій, нових ідей і натхнення.

Зі словами вітання до учасників звернулися поважні гості, які підкреслили важливість консолідації зусиль у сфері позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти, особливо в умовах сучасних викликів, зокрема:

Леся Прохоренко, докт. пед. наук, проф., чл.-кор. НАПН України, директор Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, привітавши учасників конференції, зазначила важливість тематики цього масового заходу й підкреслила значення інклюзивності та безбар’єрності в освіті осіб з ООП, необхідність врахування специфіки роботи в умовах воєнного стану в країні;

Людмила Єлісєєва , докт. економ. наук, проф., проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Волинського національного університету імені Лесі Українки, наголосила на ролі державної політики у створенні системи вищої освіти, психолого-педагогічній підтримці осіб з ООП на всіх рівнях;

Ірина Маркусь, канд. пед. наук, доц., декан факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, президент ГО «Українська асоціація корекційних педагогів», наголосила на необхідності подальшого розвитку системи вищої освіти в Україні, підготовки кадрів в умовах сучасних викликів;

Марія Шеремет, докт. пед. наук, проф., почесний академік НАПН України, професор кафедри технологій корекційної та інклюзивної освіти, логопедії та реабілітології Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, співзасновниця ГО «Українська асоціація корекційних педагогів», наголосила на важливості розвитку спеціальної освіти у період воєнного стану та подякувала всім фахівцям галузі освіти дітей з ООП.

До привітань долучилися й міжнародні колеги, зокрема, dr Grzegorz Piekarski, Dyrektor Instytutu Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, який відзначив готовність до подальшої співпраці та обміну досвідом у сфері позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.

На пленарному засіданні було розкрито важливі питання спеціальної та інклюзивної освіти.

Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України представляла Олена Чеботарьова, докт. пед. наук, проф., завідувач відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, яка представила тему «Формування життєвої компетентності учнів з порушеннями інтелектуального розвитку засобами STEM-технологій».

Доповідачка висвітлила актуальні питання формування ключових, предметних та життєвої компетентностей засобами інноваційних практик з STEM-технологій, ознайомила учасників зібрання з напрацюваннями відділу в цьому аспекті, зосередила увагу на навчально-методичному забезпеченні, що отримало гриф МОН та пройшло апробацію в експериментальних закладах загальної середньої освіти України.

Проведений захід підтвердив беззаперечне зростання значущості науки, сучасної педагогічної і психологічної теорії і практики, інноваційного поступу й зусиль закладів вищої освіти, наукових установ, громадськості.

Разом з тим, у складний для країни час захисту державного суверенітету, європейського вибору і людської гідності постають нові завдання з психолого-педагогічної підтримки різних категорій осіб з особливими освітніми потребами, організації системного дослідницько-інноваційного супроводу в усіх ланках спеціальної та інклюзивної освіти.

Протягом роботи конференції на обговорення було винесено низку актуальних питань позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти дітей з особливими потребами, що знайшло своє втілення в підсумковій резолюції та в опублікованих матеріалах конференції.

Дякуємо за професійну комунікацію та плідну співпрацю всім учасникам Всеукраїнської науково-практичної конференції!

Окрема вдячність організаторам конференції, модератору Вікторії Коваленко, докт. пед. наук, доц., завідувачу кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, завідувачу Навчально-наукової лабораторії спеціальної та інклюзивної освіти, виконавчому директору ГО «Українська асоціація корекційних педагогів», за гостинність зустрічі та тривалу і плідну співпрацю.

Вдячні Збройним Силам України за можливість працювати задля майбутнього дітей!